TENNIS

KLIK HER FOR AT KOMME TIL:

 TILBAGE TIL HOVEDSIDEN

Mine Modstandere og Makkere

 

 AFTALE OM TENNISKAMPEDEN DAGSAKTUELLE DATO


      TENNIS 1999:  TENNIS 2000 TENNIS 2001  TENNIS 2002  TENNIS 2003 Tennis 2004

 

                                                                                                   TENNIS 2016:    

Januar
Mand.
11, 13.30

Sønd. 17, 13.30

Mand. 18, 13.30

Fred. 22, 13.30

Tirsd. 26, 11.30!

Sønd. 31, 13.30

  
Ravn: 6-4, 4-7, 9-7!!

Ravn: 5-7, 6-8, 3-7

Michael 6-1, 5-5

Ravn: 4-6, 7-4

Michael 3-0à3-4 (0-30)à 6-4 (uretfærdigt!)

Aflyst                                                            

Februar
Onsd. 3, kl. 13.30-15

Torsd. 11, kl. 13.30

Tirsd. 16, kl. 13.30

Onsd. 24, kl. 13.30

Lørd. 27, kl. 15.30

 
Michael:
0-3 à 6-3, 0-3 à 6-3!
Michael:
1-6!!, 1-3

Michael: 6-3, 3-0

Ravn: 6-8

Michael: 6-3, 2-1

Marts

Torsd. 10, kl. 13.30

Lørd. 19, 13.30

Mand. 21, 13.30

Tirsd. 29, 11.30

  

Ravn: 5-7, 2-7

Michael: 6-3, 0-3

Michael: 6-1, 6-3

Michael: 4-1 –> regn

April

Fred. 1, 13.30

Sønd. 3, 14.30

Onsd. 6, kl. 14.30

Fred. 8, kl. 13.30

Tirsd. 19, kl. 13.30

 

Michael: 6-1, 6-0, 3-2

Michael: udeblev + undskyldte med en fl. vin

Michael: aflyst, regntrussel

Michael: 6-2, 6-2

Michael: 6-2, 6-3

Maj

Onsd. 4, kl. 13.30

Torsd. 5, kl. 10.30

Lørd. 21, kl. 10.30

Torsd. 26, kl. 13.30

Sønd. 29, kl. 16.30

Mand. 30, kl. 13.30

 

Ravn: 2-6, 1-6

Michael: 0-5 -> 3-6, 3-0

Michael: 6-3, 3-2

Michael: 6-2, 3-1

Michael: 6-4, 3-2

Michael: - aflyst

Juni

Onsd. 1, Kl. 10.30-11.45

Sønd. 5, kl. 16.30

Tirsd. 7

Onsd. 15, kl. 10-11

  

Michael: 6-4, 3-0

Michael: 6-4, 3-2

Michael mailer: spillestop, rygproblemer, ak!

Ravn: 6-3, 6-2

Juli

Sønd. 10, kl. 15.30ff

Torsd. 14, kl. 10.30

Lørd. 30, kl. 13.30

 

Med Aase/Niels Arne/Ravn: 1-6, Med NA/Aase + Ravn 3-6!!

Michael: 6-3, 3-1 (første parti siden 5. juni)

Michael: 6-2, 3-2

August

Sønd. 6, kl. 13.30

Tirsd. 9, kl. 13.30

Onsd. 10, kl. 13.3o

Sønd. 14, kl. 13.30

Mand. 15, kl. 13.30

Tirs. 16, kl. 13.30

Torsd. 18, kl. 10.30

Lørd. 20. kl. 13.30

Tirsd. 23. kl. 13.30

Torsd. 25. kl. 10.30

 

Michael: 6-1, 6-4

Michael: 6-6

Ravn – aflyst regn

Michael: 6-4, 2-3

Ravn: 3-6, 6-8

Michael: 6-3, 1-3

Michael: 6-1, 3-1

Værløse Tennisbane – slå med Sebastian og Dven

Michael: 6-4

Michael: 6-3, 2-2

September

Fred. 2. kl. 10-30

Onsd. 7, kl. 10.30

Torsd. 15. 10.30-11.45

Fred. kl. 23. 14.55-16

Mand. 26, kl. 13.30-14.40

 

Ravn, aflyst af regn ØV

Michael: 6-2, 2-1

En terrorist ringer 10.15 -> Ravn: 4-6, 8-6 -> Politiet kl. 11.15 etc…

Michael: 6-4

Michael: på Sandagervej: 2-6, 3-1

Ravn: 3-6, 5-7

Oktober

Lørd. 1, kl. 12-13.40

Tirsd. 4, kl. 13.30 i SOL

Fred. 7, kl. 10.30

Lørd. 7, kl. 16.10-17.45

onsd. 12, 10.30

torsd. 13, 10.30

Fred. 14 – kl. 9.45

Fred. 28, kl. 13.30

Mand. 31. kl. 14.30

 

Sebastian: 6-2, tb: 5-7, tb. 7-4, 3-0 (Seb forkølet)

Michael: 3-0 ->3-3, -> 6-3; 2x 3-1

Michael: 6-3, 2x 3-2

Værløse Tennisbane mixdouble med LL, Djen og Sebastian

Michael: 6-3, 3-1

Michael: 6-3, 2-3

Ravn ringer: ”Du kan da ikke spille – laryngitis!”

Michael: 6-6!

Michael: Tennis aflyst - regn

November

Tirsd. 1, kl. 13.30- 15

Ravn: hofteslimsæk hindrer Ten

Fred. 11. kl. 13.30

Sønd. 13. kl. 12.30-13.30

Sønd. 27. kl. 9.30!

    

6-3, mm fin kamp – og så i klub gennem skoven

God bedring

Michael: 6-0, 2-3

Michael: 6-1, 3-0 + 2-2 + til klub. (Patalogiprofessor Torben)

Ravn: 2-6, 9-7, 5-7

December

Sønd. 4, kl. 13.30 (bane 5)

Sønd. 11 (bane 6 booket, MEN:

Sønd. 18, kl. 12.30 – aflyst, da

Onsd. 28, kl. 13.30

 

Ravn: 3-6, 3-6 (Erik Segel på bane 6, underholdende)

både Ravn og Michael aflyste: hofte + rygskader. God bedring

Ravn ikke er klar – og Lise Lotte har fødselsdag

Lise Lotte: ??

 

 

TENNIS 2015:

Marts

Mand. 23, 13.30

 

Ravn 5-5.  

April
Torsd. 16, 13.30

Torsd. 23, 13.30

Fredg. 24, 13.30

 
Michael Bruun: 6-0, 6-0, 1-1

Michael Bruun: 6-4

Ravn – aflyst

Maj
Lørd. 2, 13.30

Onsd. 6, 14.30

Fred. 15, 13.30

Tirsd. 19

Fred. 22, 13

Mand. 25, 13,30

Fred. 29

    

Michael 6-1, 3-0 à3-3

Michael 0-2 à 3-2 – afbrudt af regn

Michael 6-3, 6-2

Regn aflyser

Michael 6-1, 6-3

Michael 6-1, 6-4

Regn aflyser

Juni

Mand. 1, 13.30

Fred. 5, 13.30

Mand. 8, 15.30

Tirsd. 9, 13.30

Lørd. 13, 13.30

Sønd. 14, 13.30

Torsd. 18, 13.30

Lørd. 20, 13,30

Onsd. 24, kl. 14

Lørd. 26, kl. 14

..

Tirsd. 30, kl. 13.30

 

 

   

Michael 7-5, 2-1

Michael 2-5 à 7-5

Ravn: 3-6, 2-7 – første gang efter Ravns akillesskade!

Michael 6-4, 6-2

Michael Regn aflyser

Michael: 5-2 à 5-5!

Regn aflyser

Michael. 6-2, 2-2

På Sandagervej: Michael: 6-4, 5-5 (Bråvallaslag)

På Sandagervej: med Michael mod Anne Grete og Alex: 1-6

og kl. 14.45: Michael: 6-3

Michael: 6-4

 

 

Juli

Fred. 3, kl 14.30

Sønd. 5, kl. 13.30

Fred. 10, kl. 13.30

lørd. 11, kl. 13.30

Torsd. 16, kl. 13.30

Fred. 17, kl. 13.30

Mand. 20, 14.30

Torsd. 23, kl. 10.30

Fred. 24, kl. 13.30

Mand. 27, kl. 13.30

Fred. 31, kl. 13.30

  

Ravn: 6-2, 3-6

Michael: 5-5

Ravn: 4-6, 1-6

Michael: 2-0 -> 4-6! M. spillede som Gasquet!

Michael: 6-1, 5-5?

Ravn: 3-6, 4-7

Med Michael mod Susanne Dombernowsky+Helen: 7-4 i tbr.

Med Michael mod Susanne Dombernowsky+Helen: 6-4 (?)

Ravn: 5-7, 7-3

M/Susanne+Helen aflyst (M maveonde, Sus. overspillet; H flytter)

Ravn: 7-5! Tbr: 4-7 (+- sild)

August

Mand. 3, kl. 13.30
Onsd. 5, kl. 13.30

Sønd 9, 13.30

Mand. 10, kl. 18.30

Tirsd. 11, kl. 13.30

Torsd. 13, kl. 13.30??

Mand. 17, kl. 14.30

Torsd. 20, kl. 13.30

Fred. 28, kl. 13.00-14

---------------------------------------

September

Sønd. 6, 13.30

Torsd. 10, 13.30

Mand. 14, kl. ?

Lørd. 19, 13.30-14.40

Mand. 21, 13.33-14.30

Sønd. 27, 13.30

----------------------------------------

Oktober

Torsd. 1, 10.30-11.30

Fred. 2, 12.30

Lørd. 3, 13.30-14.50

Sønd. 4, 15.45-17

Mand. 5, 15.30-16.45

Lørd. 10, 13.30

Sønd. 11, 13.30

Onsd. 14, 13.30

Mand. 19, 13.30

Tirsd. 20, 13.30-14.45

Torsd. 22, 13.30

Fred. 23, 13.30-15

Sønd. 25, 13.30

Torsd. 29, 13.30

Fred. 30, 13.30

November

Sønd. 1, 11.30-13

Tirsd. 3, 13.30

Sønd. 8, 13.30

Lørd. 14, 13.30-14.45

Onsd. 18, 11.30

Torsd. 26, 13.30

-------------------------------------------

December

Mand. 7, kl. 13.30

Fred. 25, kl. 14.30

------------------------------

 

Michael 6-4, 1-2

Michael: 1-4 -> 3-4, 3-5, 7-5; 0-2

Michael+Niels Arne/ Aase+Johan: 3-6, 6-1

Ravn: 6-3! – så afbrudt af regn

Michael: 6-3, 3-2

Michael??

Ravn+Johan/Susanne+Helen: 6-3, 6-7, 6-1

Ravn: 2-6

Ravn: 6-2, 7-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Michael: 6-3, 3-2

Michael: ?

Aflyst?

Michael: 2-0 à2-3 à 5-3 à 5-6

Michael: 6-3, 6-1

Michael: 1-4 à 6-4, 1-6!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Michael: 6-4

Ravn: 4-6, 8-10

Michael: 0-3 à 6-4, 3-2

Ravn: 6-2, 4-6

Michael: 6-4 (5-1), 1-4!

Michael: aflyst

Michael: 6-3, 6-6

Ravn: 0-2 à 3-2 6-6 à 3-7

Ravn: 1-4 à 6-4, 7-3

Michael: 5-0 à6-1, 4-3

Ravn: aflyser

Michael: ??

Ravn: 0-6, 2-6

Ravn: 2-6, 3-6

­_Michael: 1-6!, 6-3 (dunkelt, vintertid!)

 

Michael: 6-6! (Spiller igen med briller første gang siden maj)

Michael: 6-2 (hård kamp. Jeg dør! Hils Kampmann!)

Michael: 6-2-, 6-2

Michael: 3-0 à3-6, 3-40 – regn

Michael: 6-3 (sol, men vand på banen)

Michael: 2-0 à 3-6!, 2-2 (M til folkedans!)

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ravn: 3-0 à 6-8, 3-7

Ravn: 3-6, 8-6

 

 

 

TENNIS 2005: ikke registreret

TENNIS 2004:
 

Januar
ti. 27, kl. 17


Karen/Kirsten+Helge: 5-7, 3-5

Februar
ti. 3, kl. 17


Helge/Karen+Michael Bruun: 6-2, 6-1, 2-4

Marts
ti. 16, kl.17
ti. 30, kl. 17


Karen/Kirsten+Helge: 2-6, 4-6, 1-0
Karen/Kirsten+Helge: 6-8, 3-3!!

April
ti 13, kl. 14.30
fr 16, kl. 13.30
ons 21, kl. 13.30
lø 24, kl. 11
sø 25, kl. 16
to 29, kl. 17


Valter: 6-3, 6-3 
Valter: 6-1, 6-3
Valter: 6-4, 6-0 
Standerhejsning i RTK
Leif Høgberg: 6-1, 6-1
Ravn: 6-4 

Maj
ma 10, 17
to 13, 16.30
ma 17, 17
ti 18.
10-12
fr. 21, 10-12
ma. 24, 17
fr. 28, 10-12


Ravn: 4-2 --> regn
Ravn: 4-6, 6-2
Ravn: 6-3, 4-0
double: valter, leif, henning, kaj
leif høgberg brokker sig
Ravn: 6-4
valter/mengel+kaj: 6-4, 0-6, 7-6

Juni
ti. 1, kl. 10.20-12
to. 3, 17
fr. 4,10-12
ma. 14, 17
ma. 21, 17
ti. 22, 10-11
to. 24, 17-18
lø. 26, 10-11
ma. 28, 17-18


doubleholdet: jytte/henning+valter 6-4 
Ravn: 6-4, tiebreak: 5-7
aflyst af regn
Ravn: 6-4, 6-7 (5-7)
Ravn rygskade > øve ½ time > regn!
tripple med valter + nn 
Ravn: 
Karen/Fritze+Helge Lund: 2-1
Ravn: 6-3, 6-7

Juli
to. 1, 17
to. 8, 17
fr. 9, kl. 10-12
fr. 9, kl. 13-14.30
sø 11, 12-13
ma. 12, kl. 10-12
fr. 16. 10-12
ma. 19. 13-15
fr. 23. 10-12


Ravn: 5-1
Ravn: aflyst, regn
Bredal, Kaj, Valter, Mengel; jeg gav fadøl
Skak mod Carsten Schødt Pedersen: 1-0
Karen/Fritze+Helge Lund: 6-3, 4-4
Karen/Fritze+Helge Lund: 6-7, 1-6, 6-4 
Kaj, Mengel Lone Fabrin
Kaj, Mengel, Lone Fabrin, Valter, Jytte+Henning
Kaj, Mengel,  Lone Fabrin

August
sø 1, kl. 14
ma 2, 17
ti 3, 10-12
to 5, 17
fr. 6, 10-12
sø 8, 17
ma 9, 16.30
ti 10, 10-12
on 11, 16.30-17.45
fr. 13, kl. 10-12
ma. 16, kl.17
ti 17, kl. 10-12
torsd. 19, kl. 17
fr.20, 10-12
ma. 23, kl.17
ti 24
to 26, 18-19


Hans Adamsen: 6-1, 6-1, 6-1
Ravn: 3-5
doublefolket
Ravn: 4-6
doublefolket + Knud Erik, gav øl
Hasse Nielsen: 6-3
Ravn: 6-6
doublefolket; Mengel: 3-0; øl til Brandsborgs
Ravn: 2-6, 1-2
doublefolket: ?
Ravn: Aflyst, delvis pga regn
med Mengel mod Ole + SørenBrandsborg: 3-0
Ravn: Aflyst pga regn og Ravns forkølelse
med jytte mod kaj og henning 1-1
med Helge mod karen og michael 2-0
aflyst, regn
med Helge mod karen og michael 6-1, 8-6: 2-0

September
sø 5., 15-17
fr 10. 10-12

To 16, 17

fr 17, 10-12

sø 19, 17

tors 23, kl. 17

 

m. Helge/Karen og Mikael: 6-1, 6-1,6-2; m Karen: 6-2
m. Walter/Mengel og Ole: 6-7, 4-6

Carsten spiller (mix)double

m.Fritze/Valter bredal: 7-5, 1-6; tripple: johan: 6, Valter: 3; poul:2

Karen/Helge+Michael: 6-8, 3-4 øv

Ravn: 6-1, 6-3 (ravn rygproblemer)

Oktober

 

November

 

December

 

ftp://johanbender.dk/oppil.gif
 

TENNIS 2003:
 

MARTS
19, kl..14.30
25, kl. 13.30
fr 28, kl. 13.30
fr 28, kl. 17.30


Valter: 6-2, 6-2
Valter: 6-2, 6-2
Valter: 6-1, 6-0, 7-6, 6-7
m.Lars/Valter+Peter: 6-4, 6-4


2-0
2-0
3-1
2-0

APRIL
ti 1, kl. 11
to 3, kl. 13.30
ti 8, kl. 21-22
ti 15, kl. 13
ti 15, kl. 14
fr 18, kl. 13
ti 22, kl. 13.30
fr 25, kl. 12.30


7-5, 7-5
 HVAD SKETE DENNE DAG?
Palle/Ib+læge i AAlborg: 4-6, 6-4
Valter: 6-3, 6-2
m.Valter/Camilla Wang+Rikke: 3-6
Valter: 6-7!, 3-1
Torntoft: 6-3, 6-2, 7-4
Valter: 6-3, 6-2


2-0
2-0
1-1
2-0
0-1
0-1
3-0
2-0

Maj
to 3, 10-12
on 7, 17
lø 10, 12-13
lø10, 13-14
ma12, 17
to 15, 17
fr 16, 12
ma26, kl. 18
on 28, kl. 16.30
fr 30, kl. 10-11
fr 30, kl. 11-12


Valter/Øst+Leif Högberg: 7-5-, 7-5
Ravn: 6-1, 1-1
Øst/Valter+ Bredal: 1-6, 1-6
Valter/Øst+Bredal: 6-3
Ravn: 4-6, 2-3
Ravn: 4-6
Mette Hald/Erling+Vibeke Svaneborg: udsat
Ravn: 0-3
Ravn. 5-7
Valter/Mengel+Ole Laursen: 2-6-, 6-7
Valter/Bredal+Ole L: 1-4


2-0
1-0
0-2
1-0
0-1
0-1
-
0-1
0-1
0-2
-

Juni
ma2, 17
ti 3, 10-12
to 4, 16.30
ma 16, 17
ti 17, 10-12
to 19, 18
to 26, 17
fr 27, 10-12
lø 28, 11-13
ma 30, 17


Ravn: 5-7, 1-1
(regn)
Ravn: 5-7
Leif Høgberg: 6-3, 6-2; Henning Ruders 2-6, 1-6
Ravn: 5-7
Ravn: 5-7
Ravn: 5-5
Kaj/Øst+Ruders: 2-0, Ruders/Øst+Valter: 2-0
Øst/Valter+Fritze: 2-0, Valter/Øst+Fritze: 2-0
Ravn: 0-1


0-1

0-1
0-1
-
01
-
-
 -
0-1

Juli
lø 5, 11-13
ma 7, 17
ti 8, 17
to 10, 17
ma 14, 17
ti 15, 10-11.30
ma 28, 16
on 30, 13


Fritze/Anette+Valter: 6-2, 5-7, 6-4
Ravn: 7-5, 0-4
Valter: 8-1, 6-0
Ravn: 4-6
Ravn: 5-5
Henning/Jytte+Kaj: 6-4, 7-5
Hans: 6-1, 6-1
Hans: 6-2, 6-1


2-1
1-1
2-0
0-1
-
2-0
2-0
2-0

August
fr 1, 10-12
sø 3, 13
on 6, 16
fr 8, 16
ma 11, 17
tor 14, 17
ma 18, 17


Valter, Kaj, Mengel, Gurli, Marian, Ole; Mengel 0-4
Hans Adamsen: 6-2, 6-2
Hans: 6-3, 5-1
Hans: 6-1, 6-1 (?)
Ravn: 1-6, 4-6
Ravn: 6-7 
Ravn: 4-6

 

 September
ma 15, 17
tir  16, 17
to  18, 16.30
fr  19, 10-12
ma 22, 17
ti 23, 17
to 25, 16.30


Ravn: 6-5
Karen Lund/Helge + Kirsten: 3-6, 4-6
Ravn: 7-5
fredagsholdet, Mengel 3-0!
Ravn:2-6, 2-6
Karen Lund/Helge + Kirsten: 6-4, 7-5
Ravn: 7-6 (10-8)!

Oktober
to 2, 17
fr 3, 10.30ff
ti 7, 17
to 9, 16.30
ti 21, 17
ti 28, 17


Ravn: 6-0! - 1-6
Valter/Bredal+Høgberg: 2-6, 6-7 (11-13!)
Ravn: 4-6, 6-4 (1-3!)
Ravn: 3-6
Karen Lund/Helge + Kirsten: 8-10
Karen Lund/Helge + Kirsten: 2-6, 2-6

 

November
ti 4, kl. 17
ti 25, kl. 17


Karen Lund/Helge + Kirsten: 6-4, 3-5
Karen Lund/Helge + Kirsten: 3-6, 1-6

 

December
ti 02, 17
fr 12, kl. 11-13
    kl. 13-14: øl
ti 23, kl. 17
ti 30, kl. 17


Karen Lund/Helge + Kirsten: 3-6, 5-6
med Ruders ctr. Mengel+Bräuner: 6-3; med Bräuner: 7-6 (7-3);
med Mengel: 7-5; med Ruders: 2-3
med Helge/Karen+Michael Bruun: 7-5, 3-4 (30-!)
med Helge/Karen+Michael Bruun: 

 

(Vi repeterer lige slutresultaterne fra december 1998):
  Dec:
  05  m. Valter ctr Øst+Jørn: 6-4, 6-3, 6-0                                                                                            3-0
  09  Jørgen Landstorp: 5-7                                                                                                                   0-1
 12  m. Valter ctr Øst+Hoff: 6-1, 6-4, 6-3, 4-1                                                                                      3-0
 19  Valter+Jørn/Øst+Hoff: 7-6                                                                                                             1-0
       Valter+Johan/  ---  do --: 4-6, 6-1, 7-6 (7-2)                                                                                 2-1
 27  Valter+Johan/Øst+Jørn: 6-4, 7-5, 3-0                                                                                            2-0
 29  Johan/Ravn (på Fortevej 11.15-12.35; kun for sjov: Ravn knæskade): 6-2, 1-6                              1-1

1999:
Jan:
 01  Johan/Ravn (nytårssjov  på Fortevej): 1-6, 7-5 (1-4), 6-7 (3-7)                                                        1-2
 02  Johan+Valt/Øst+Hoff: 6-7 (5 sætbld, 4-1>3-7), 3-6                                                                         0-2
 09  Hoffmann+Jørn/Øst+Jørgen-arkitekt:                                                                                                0-1
 14  m.Ankjær/Kragballer: 7-5, 3-3                                                                                                         1-0
 16  m.Jørn/Øst+Jørgen-arkitekt: 3 x 6                                                                                                     3-0
       m.Jørgen-arkitekt/Øst+Jørn: 4-3
 17  Johan/Ravn: 6-2, 6-1                                                                                                                         2-0
 31  Johan/Ravn: aflyst, regn

Feb:
 06   i Skovbakken: m.Valter/Jørn+Hoff: 5-7, 2-6, 4-6, 7-2!                                                                    1-3
 07  Johan/Ravn: aflyst, SNE
 13  m.Valter/Øst+Hoff: 2-6, 3-6, 4-6 (Øst tabte 1 serveparti!)                                                               0-3
 23  Johan/Hans Adamsen: 6-3, 2-0 (2 jomfruer)                                                                                    1-0
 27  m.Valter/Øst+Hoff: 6-4, 6-1, 2-4 (Valter: akillesgru)                                                                        2-0
 28  Fortevej kl. 15.30: Johan/Ravn: 7-5    (3 jomfruer)                                                                           1-0

Marts:
 13  Valter+Jørn/Øst+Hoff:                                                                                                                     1-1
 18  m. Lars Henning Slyngborg ctr. Kragballerne (i AGF): 6-7                                                                0-1
 20  m. Valter/Øst+Hoffmann: 6-4, 4-6, 6-1 (2 jomfruer)                                                                         2-1

April:
  10    Valter/Øst+Jørn: 6-2, 6-3, 6-4 (4-5 jomfruer)                                                                               3-0
  11    Udsat p.gr.af småregn og Jørgen Ravns fødselsdag!
  14    m.Helge/Jørgen Lanstorp+Karen i Skovbakken: 6-8, 4-5, 40-40                                                   0-1
  17    m.Jørn/Øst+Hoff: 6-7, 7-5, 7-6 (Johan gav smørkrans og jordbærtærte)                                        3-0
  20    Johan/Ravn: 6-1, 3-0 på Fortevej (Ravns fingerskade)                                                                   1-0
  24    Standerhejsning, hvor min mangeårige mixmakker meddelte, hun havde fundet en anden! - makker.
  26    Johan/Ravn: 6-4 (1 jomfru til Jørgen; jeg 2 sætbolde ved 5-3)                                                         1-0
  28    m:Helge/Jørgen Lanstorp+Karen i Skovbakken: 7-9, 4-2 (sidste 2 partier: jomfruer)                        0-1
  29    Johan/Ravn: 6-3, 0-3: kækt spil af Ravn + 1 jomfru                                                                         1-0
  30    Johan/Johannes: 6-7 (jomfruer ved 4-5 til Johan og ved 6-5 til Johannes)                                          0-1

Maj:
  03    Johan/Ravn: 2-6, 5-3                                                                                                                        0-1
  05    m.Helge/Lanstorp+Karen: 6-3, 6-2 (0-2>6-2, dvs. et æg! Jomfruer: 3-1)                                          2-0
  06    Johan/Ravn: 6-1, 2-6 (Partier: 8-7!)                                                                                                  1-1
  08    m.Valter/Øst+Hoffmann: 1-6, 6-2, 6-7, 6-3,
2-0                            2-2
  10    Johannes Andersen (min stand in)/Ravn: gæt: 3-6, 3-3                    OBS: 9 - 14.5 er jeg i
Rom
  15    m.Valter/Øst+Hoffmann (FTvej):4-6, 6-1, 6-4, 4-6, 7-5 (kampen bølgede frem og tilbage)             3-2
  17    Johan/Ravn: 6-1, 2-2 (2 jomfruer til Johan, 1 til Ravn - hilsen til min MixMakker)                              1-0
  19    kl. 18: m.Helge Lund/Karen+Lanstorp: ?? S.U.
  20    Johan/Ravn: 6-3, 2-4 (1 jomru hver)                                                                                                  1-0
  27    Johan/Ravn: 2-6 (1 jomfru til Johan), 2-2                                                                                            0-1
  28    kl. 13-15: Johan/Dres i Herning: 6-2, 7-5 (3 jomfruer til Johan, 1 til Dres)                                           2-0
          kl. 15-16: Johan+Dres/Ole Herold+Poul Moberg Hasen: 2-6, 4-6                                                     0-2
  29    kl. 12.30: m.Valter/Øst+Hoffmann (FTvej): 6-7, 1-0                                                                           0-1
          kl. 13.30: m.Henny/Aase/LouisPrinz: 6-4, 4-6, 6-2                                                                              2-1
 30     kl. 13.30: Fortevej m.Aase/Marianne+Hoffmann: 2-6, 6-1, 6-3; 3-6                                                   2-1
 31    Johan/Ravn: 4-6, 2-1 (2 jomfruer til Ravn, 1 til mig)                                                                               0-1

Juni:
03    Johan/Ravn: 3-6, 3-3 (0-3; 2 jomfruer til Ravn, 1 til mig)                                                                        0-1
05    kl. 12: m.Aase/Marianne+Hoffmann: 7-5, 6-2, 6-4                                                                                 0-1
06    kl.15: Turnering mod Hans Adamsen: udsat
09    kl 18: Turnering i
Randers: mod Henning kl. 18- 20.45 (afbrudt 15 min.af regn): 5-7, 7-5, 7-5               2-1
10    kl. 17: Johan/Ravn: Ravn scratcher, forkølet + udsigt til regn
        kl. 18: m.Aase/Valter+Eva Blegvad: aflyst, regn
12    kl. 12.30 (Ftvej): Johan/Dres (Herning)med Valter + Marianne: 6-3, 6-4                                                2-0
        kl   13.30-15: Johan/Dres: 7-5, 6-4                                                                                                       2-0
14    Johan/Ravn: ravn spillede turnering med Bager (7-5, 6-1) og jeg double med Bagers makkere:
        Johan+Per Torpdal/Claus+Ove Smedegaard: 6-4, 3-6, 6-1                                                                   2-1
15    i AGF: Johan+HansKragballe/Peter Kragballe+ Nikolaj Nielsen: 6-4, 6-1, 3-6                                      2-1
16    Turnering mod Egå: med Valter/Aage Andersen+Arne Svensson: 3-6, 6-4, 3-6 (Rtk: 5-1!)                    1-2
17   15.30: Turnering (Fortevej) mod Hans Adamsen, der scratser
19   kl.12: Klubturnering Ravn/Hjort: 7-6, 7-5 (tillykke)                                                                                  2-0
       kl.15: 11: Klubturnering mod Erik Nygaard: 0-6, 2-6                                                                               0-2
29   I San Diego, California: Joe Duckworth:6-2, 6-3 (1 jomfru til Joe, 2 til Johan)                                          2-0
ftp://johanbender.dk/oppil.gif
 

Juli 
09 
10 
17 
18, kl. 20-23 
26, kl. 18 
28, kl. 18
29, kl. 17 
30, kl. 17 
31, kl. 12


mod min mixmakker (Aase Hoeck): 6-2, 6-0 (2 jomfruer til mig) 
med Valter/Hoffmann+Marianne: 1-6, 6-4, 6-3 (2 jomfruer) 
med Gurli/Hoffmann+Marianne: 6-7 (7-9), 3-6, 5-5 
Sommertennis-turnering 
med Valter/Mengel+Kai Bräuner: 1-6, 3-6 
Jørgen Lanstorp: 4-3 
Mengel: 2-6, 3-2 
Torben Klostergaard: 6-2, 6-3 (med handicap: 0-15 i 2. sæt) 
Makkerne: med Valter/Øst+Hoff: 4-6, 4-6, 4-6


2-0 
2-1
0-2 

0-2 

0-1 
2-0 
0-3 

August
02, kl. 16 
05, kl. 17 
07, kl. 12,30 
08, kl. 20-23 
09, kl. 17 
11, kl. 17
 

12, kl. 17 
14, kl. 12.30

16, kl. 17 
18, kl. 18.30 

19, kl. 16.30 
23, kl. 17 
26


Ravn: 6-3 
Ravn: 4-6 (2 jomfruer til mig) 
med Valter/Hoffmann+Marianne: 7-5, 3-6, 6-3 
Sommertennis-turnering ( gråvejr, jeg blev hjemme) 
Ravn: 2-6, 4-0 
Turnering mod Randers: Peter Elung Jensen: 6-2, 6-2
Mix med Else Kriegbaum/Else Hoffmann+Peter Elung: 6-3, 6-2 
Randers/RTK: 3-3 (Ravn vandt også, som jeg, dvs. RTK's 3 sejre)
Ravn: aflyst p. gr. af gårsaftenens strabadser i Randers 
m.Valter/Øst+Hof: 5-7, 6-0 med Tennis-fest hos Hoffmann 
m.Jørn/Øst+Hoff: 7-5; Øst/Jørn+Hof: 2-2, 4-7
Ravn: 6-2, 3-2 
RTK/Hasle: Else Kriegbaum/Arne Brink+Isa: 6-2, 6-3 
                   mod Knud Bülow: 6-1, 6-0 
Ravn: aflyst af regn + foregående kampe
Ravn (knæskade): 5-7 (2-0, 5-3) 
Ravn: 3-6


1-0 
0-1 
2-1 
  -
0-1 
2-0 
2-0 
3-3 
  - 
  - 
  - 
1-0 
2-0 
2-0
  -
0-1 
0-1

September 
04, kl. 18.30f 
05, kl. 15 
09, kl. 17 
12, kl. 15 
13, kl. 17 
16, kl. 17 
17, kl. 11,15 
20, kl. 17 
23, kl. 17 
25, kl. 11,15


Tennisfest i RTK 
Turnering mod Hjørring: med Else Kriegbaum: 6-2, 6-4 
Ravn: 3-6, 0-3 
Vi vandt i finalen 5-1 over Århus 1900 og blev Jyske Mestre, Superveteran 1999 
Ravn: 3-4 
Ravn: 7-5, 4-6 
Makkerne (indendørs): med Valter/Hoffmann+Bager: 4-6, 6-7 
Ravn: 4-6, 4-0 
Ravn: aflyst på grund af regn 
Makkerne: m.Valter/Hoffmann+Jørn: 6-4, 4-6

2-0 
0-1 
5-1 
  - 
1-1 
0-2 
0-1 
  - 
  - 
1-1

Oktober 
02 
10, kl. 11.15


m.Valter/Hoffmann+Øst: 6-3, 1-6, 6-1 
m.Jørn/Hoffmann+Øst: 6-7 (6-8), 6-2, 6-3, 3-2


2-1 
2-1 

November 
20 kl. 11.15! 
23 kl. 21 
27 kl. 11.15


m.Valter/Hoffmann+Øst: 2-6, 6-3,1-1 (2-1?) 
Tripple i AAlborg Tennisklub: Johan: 20; Palle Brink-Henriksen: 18; Ib Balslev: 16 
m.Valter/Hoffmann+Jørn: 5-7, 4-6


1-1 
  - 
0-2

December 
04 
11 
18 
28, kl. 10


m.Valter/Hoffmann+Øst: 2-6, 6-3, 6-4, 1-1 
Juletennis: Valt+Jørn/Øst+Hoff    +  Julestue hos Valter 
Juletennis: Valt+Jørn/Øst+Hoff: 
m.Valt/Øst+Hoff: 6-3, 6-4, 3-6, 7-5


2-1 
2-1 
2-1 
3-1

 Ravn har opgjort vore indbyrdes afslutede kampe i 1999 således: 14 vundne til hver.

ftp://johanbender.dk/oppil.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                 TENNIS 2000:
 
 

Januar
02, kl. 16-18 
15, kl. 11.15 
15, kl. 1300 
22, kl. 11.15


m.Valter/Bager+Hoff: 4-6 (0-4), 6-4, 6-4, 2-4 
m.Valter/Hoff+Jørn: 3-6, 1-6, 
Tennisfest hos Øst, vi fejrer vort jyske mesterskab 1999 
m. Valt/Hoff+Øst: 3-6, 6-4, 3-4


2-1 
0-2 
 - 
1-1

Februar
04, kl. 10,15
06, kl. 10.00 
19, kl. 11.15 


m.Valter/Mengel Leif Högberg: 1-6, 1-5>7-5, 6-1,2-2
i Skovbakken m.Valter/Øst+Hoff:: 4-6, 7-5, 6-3, 2-2 
m.Poul Bredal/Øst+Hoff: 12-10, 6-3
m.Hoffamnn/Bredal+Øst: 2-6


2-1 
2-1 
2-0 
0-1

Marts
04, kl. 11.15
11, kl. 11.15
18, kl. 11-13


m.Valter/Hoff+Jørn: 1-6, 2-6, 3-3 
m.Bredal/Øst+Hoffmann: 6-2, 6-2, 3-6, 1-3 
Valter/Øst+Hoff: 6-4-, 6-3, 7-5, 3-3 


0-2 
2-0 
3-0 

April
01, kl. 11.15
05, kl. 18-19
08, kl. 11.15f
15, kl. 11.15
29, kl. 12


m.Valter/Hoff+Jørn: 6-7, 4-6, 3-6 + Jørns' Tennisfest
m. Helge Lund/Karen Lund+Michael Brun:6-2, 6-4
m.Jørn/Hoff+Øst: 4-6, 6-3, 6-0, 6-1, 4-5
m.Valter/Hoff+Øst: 6-3, 6-2, 6-4, 0-2
Standerhejsning; m.Øst/Hoff+Marianne: 6-4, 3-6, 3-6


0-3
2-0
3-1
3-0 
1-2

Maj
24, kl. 18
26, kl.13-15


Hans Mortensen, Randers: 2-6, 1-6
Andreas Egebjerg Johansen; Herning: 6-4, 2-6, 6-1


0-2
2-1

Juni
07, kl.18
26, kl. 17
27, kl. 18,30
28, kl. 11
29, kl. 17


m.Valter/Niels Jørgen+Hugo, Randers: 6-4, 6-0 
Ravn: 5-7
m. Poul Bjarne/P.Kragballe+Rudolf, AGF: 6-1, 6-7, 6-4
Søren Stranne: hml. 
Ravn:


2-0
0-1
2-1
2-0
 ? 

Juli
01, kl. 12
02, kl. 14
06, kl. 18
08, kl.12
12, kl. 17
18, kl. 18.30
25, kl.11
26, kl. 16-18
27, kl. 15


vi fire
Søren Stranne: 
Jørgen Lanstorp: 2-6, 1-0
alle fem + tennisfest her
Jørgen Lanstorp: 1-6, 6-4
m. Poul Bjarne/P.Kragballe+Rudolf, AGF: 
Jan Kahr Sørensen: 6-4
skift med Mengel, Valter, Leif Høgberg
Per Torpdahl: 7-5

 

August
06, kl. 9
06, kl. 10.30
07, kl. 17
09, kl. 10
09, kl. 16

12, kl.13.30
16, kl.18.30
24, kl. 17
28, kl. 17
30, kl. 14
31, kl. 16
31, kl. 16.30


Ravn på Fortevej
Erling Frederiksen i ALTS (Sandgraven)
Erling Frederiksen i RTK
Søren Stranne
holdtrunering i Hasle: 
med Valter/Frederik Andresen+Nils Andersen: 6-1, 6-2
Søren Stranne
mod Skovbakken: m. Bager: 3-6, 6-4, 6-4
Ravn: aflyst af regn
Ravn:
Erling i ALTS:
mix i RTK m. Vibeke Svaneborg/Erling+Mette Hald:
Ravn:

 

September
02, 12
04, 17
04, 18
07, 16.30
09, 11.15
10, 16ff

11, 17
16, 11.15
18, 17
20, 18
23, 11.15


med Valter/Hoffmann+Mogens Eriksen
Ravn
mix i RTK m. Vibeke Svaneborg/Erling+Mette Hald 
Ravn
med Valter/Hoffmann+Mogens Eriksen
Finale mod Silkeborg om jyske veteranmesterskaber
med Valter/Lars Martens+Bent Cordes
Ravn
med Valter/Hoffmann+Jørn: 0-3
Ravn: 6-7
med Helge Lund/Karen Lund/Michael Bruun: 8-8
med Valter/Hoffmann+Jørn: 6-4, 3-6, 6-4


 

2-3
 

 

Oktober
28, 11.15


m.Valter/Hoff+Øst: 7-6, 6-0, 6-4, 6-1

 

November
04, 11,15
11, 11.15
18, 11.15
21, 21ff


m.Valter/Hoff+Øst: 6-4, 4-6, 7-4
m.Valter/Mogens E+Ove: 4-6, 7-5, 2-2
mValter/Hoff+Jørn: 1-6, 7-5, 3-1
mPalle/Henrik Nørgaard+Ib, AAlborg: 6-4, 2-6, 6-3

 

December
02, kl. 11.15
09, kl. 11.15
19, kl. 21
20, kl. 18


m.Bager/Hoff+Jørn: 4-6, 5-7, 3-1
m.Valter/Jørn+el-Ove
Erik Mengel
m.Helge/Karen+Michael Bruun

 

                                                    Tennisresultaterne vil normalt ikke længere blive ført
ftp://johanbender.dk/oppil.gif

                                              TENNIS 2001:
 

Januar
10, kl. 7.00-8.00

13, kl. 11.15
20, kl. 11.15
24, kl. 18
27, kl. 11.15


med Kurt Hesselgren/ Erik Moses+Tonny Rørmann: 6-4, 2-6 
aflyst
Valter/Bager+Hoffmann: 2-6, 6-2, 2-6, 6-2
m.Helge/Karen+Michael Bruun: 6-2, 5-3
Valter/Øst+Hoffmann: 


1-1 
 
 
 

 2-1 

Februar
03, 11,15
10, 11.15


Valter/Øst+Hoffmann: 6-1, 6-2, 6-4
Jørn/Øst+Hoffmann: 5-0


3-0
5-0

Marts 
10, 11.15
17, 11.15


Valter/Hoff+Jørn; så tennisfest hos mig til kl. 22
Valter/Bager+Jørn


0-2
1-1

April
21, 11.15-13
30, 17-18


Valter, Jørn Øst, alle mod alle 
kun træningsslag

Maj
05, 12-14
21, 17-18
23, 17-19
26, 11,30f


m.Valter/Øst+Hoffmann
Ravn: 3-6
Turnering i Skovbakken m.Hoffman
m.Valter/Øst+Bager


3-0
0-1
2-0
2-1

Juni
07, 17-18
08, 16.45
09, 12,30ff
11, 17f
14, 17f
18, 16.30
20, 13.20f
25, 17
28, 17


aflyst af regn
Fortevej, Ravn: 10-10
m. Valter, Øst, Mengel: alle mod alle, meget sjovt
Ravn: 6-2, 6-1
Ravn: 6-2, 2-2
Ravn: aflyst af regn
Søren Stranne: 6-0, 6-2, 6-2
Ravn: 3-6, 4-3
Ravn: 4-6, 3-3


-
-
 
 
 

3-0 
0-1
0-1

Juli
03, 17
04, 11
09, 17
10, 16.30
      17.30
11, 18


Ravn: 4-6, 2-0 
Jan Kahr Sørensen: 6-0 
Ravn: 6-6 (5-1)
Ravn: 0-2 i sæt
Kari Alfsen, Oslo: 6-3
Svend Elmind: 6-0, 6-0

 

August

 

September
14, 16.30-17.45
16, 11.00


Ravn: 6-1, 0-6
Jesper Abel: 4-6


1-1
0-1

Oktober
17, 16.30
22, 16.30


Ravn: 7-6
Ravn: 4-6 (4-1!)

ftp://johanbender.dk/oppil.gif

November
27, 21.00


 m.Ib/Palle+Henrik, AAlborg: 6-4, 3-6


1-1

December

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TENNIS 2002:

Marts
06, 18-19


m. Karen Lund/Helge Lund+Kirsten Birk: 4-6, 2-6


0-2

April
03, 18-19
17, 18-19


m.Michael Bruun/Helge Lund+Kirsten Birk: 5-7, 6-0
m.Kirsten Birk/Michael Bruun/Karen Lund: 6-1.
6-1, 5-1


1-1
2-0

Maj
08, 12
13, 17
15, 12
16, 16.30
27, 17


Preben Torntoft: 6-0, 6-0
Ravn: 6-1, 2-0
Preben Torntoft: 6-0, 6-0
Ravn: 6-3, 4-5
Ravn: 6-4


2-0
1-0
2-0
1-0
1-0

Juni
17, kl. 17
18, kl. 10
19, kl. 12
24, 16.30


Ravn: 3-6 
m.Kirsten Meinerts/Ulla Laursen+Edda Storgård: 3-6, 3-6
Torntoft:6-1, 6-0
Ravn: 6-1, 1-2 knæ-+rygskader (Fortevej)


0-1
0-2
2-0
-

Juli
1, 17
2-5
8, 17


aflyst (regn + skader)
Wimbledon med Ib (bl.a.: Miss Moresmo, Williamserne, Lecomte + Nastase)
Ravn: 4-6 (slem knæskade ved 4-2)

Oktober
3, kl. 16.30


Ravn: 7-5! første kamp efter knæskade

 

 

 

 

 

Aftale af tenniskampe telefonisk:   86 17 62 72    eller pr. e-mail:

     e-mail: johanbender@post.tele.dk

ftp://johanbender.dk/oppil.gif

 

Foranlediget af at jeg som tennisspiller bliver relativt ældre end de fleste af mine modstandere,
hvilket en nærlæsning af årets resultater afspejler, skal jeg med deres assistance oplyse data på
Mine Modstandere og Makkere (i 1999-2000):
Jørgen Ravn 11.04.1936                                     Andreas Egebjerg Johansen; Herning 13.02.1941 + 2012
Karen Lund 04.09.1943                                      Poul Moberg Hasen, Herning 1946
Helge Lund 08.07.1942                                      Ole Herold, Herning 1945
Jørgen Lanstorp 26.03.1941                                  Louis Printz 1931 +
Johannes Andersen 03.01.1954                               Marian Dejbjerg 1947
Per Torpdal 1948                                           Svend Auken 24.5.1943 + 4.8.2009
Jan Kahr Sørensen 05.04.1953                               Claus, RTK 1952
Valter Poulsen 06.12.1930                                   Peter Kragballe, AGF 1955
Henning Hoffmann 06.12.1943                               Hans Kragballe, AGF 1951
Jørn Andersen                                               Jens Ankjær, AGF 1919 + 17.12.1999
Carl Johan Øst 10.12.1929 +                                 Nikolaj Nielsen, AGF 1947
Erik Mengel 1.12.1942                                     Henning Petersen, Randers 1933
Aase Hoeck 11.1.1943                                      Aage Andersen, Egå, 1940
Ib Balslev xx.xx.1931                                       Arne Svensson, Egå, 24.10.1938
Lars Scheibel ?.11.1998.1947                                Erik Nygaard (gammel elev), 15.01.1943 + 2004
Joe Duckworth, San Diego 1937                             Gurli Work, ca. 1949 (?)
Kai Bräuner 10.2.1931                                     Torben Klostergaard, 1948
Peter Elung Jensen, Randers 12.04.1938                       Arne Brink, Hasle 5.5.1929
Knud Bülow, Hasle 1939                                   Palle Brink-Henriksen, AAlborg, 15.3.1931
Erik Bager, 17.08.1939  +                                  Nils Havsteen, Birkerød ?
Leif Högberg 19.08.1934                                   Poul Bredal 22.10.1937
Hans Mortensen, Randers 16.8.1939                         Søren Stranne 09.03.1982
Rudolf Runge-Lund, AGF, 21.07.1928                        Poul Bjarne Kristensen, AGF, 31.05.1929
Per Torpdahl ?                                             Erling Frederiksen 16.12.1947 +
Lars Martens, Silkeborg, 27.08.1945                         Bent Cordes, Silkeborg, 09.07.1936
Vibeke Svaneborg, ?                                       Mette Hald, 08.09.1960
Henrik Nørgaard Rasmussen 26.10.1956                      Kurt Hesselgren, Frederikssund, 25.02.1930
Erik Moses, Frederikssund, 20.05.1929                       Tonny Rørmann. Frederikssund, 02.07. 1938
Michael Bruun 19.01.1943                                 Svend Elmind 1944
Jesper Abel 1946                                           Kirsten Brink Lund, 20.7.1953, Skovbakken
Camilla Wang 11.07.1987                                   Rikke, RTK ?
Vibeke Svaneborg                                          Ole Lauersen
Henning Ruders 29.05.2003                                 Jytte Ruders
Fritze Jørgensen ?                                          Carsten Schødt Pedersen, 1949
Lone Fabrin 13.3.1958                                      Knud Erik Jacobsen, Sydafrika, 1934
Hasse Nielsen 25.3.1941                                 Ove Smedegaard 1942              

Ole Branstrup (gl. elev fra 1960)                                          Søren Branstrup (gl. elev fra 1995)

Børge Guldbrandt ALTS                                                       Susanne Dombernowsky

Helen Landin                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                            TILBAGE TIL HOVEDSIDEN

ftp://johanbender.dk/oppil.gif